The Society of American Military Engineers Washington DC Post banner graphic

 

Washington DC Post Award Recipients Archive
SAME Washington DC Post > Post Committees > Awards and Streamer Committee

2016 Award Recipients

  • Distinguished Service to the Washington DC Post
    Cameron Manning
  • Post Service Award
    Susan McDaniel
  • Outstanding Contributions to the Engineering Profession
    LCDR Gareth Montgomery, US Navy
  • Outstanding Contributions to Architecture
    James Wallace
  • Outstanding Contributions by Young Military Member
    Major Glenn Cameron
  • Outstanding Contributions by Young Civilian Member
    Gus Boschert
  • Outstanding Contributions to Marketing and/or Communications
    Sarah Hasnain, GeoConcepts Engineering, Inc.
  • Sustaining Small Business of the Year
    Woods Peacock
  • 2015 Award Recipients

    • Distinguished Service to the Washington DC Post
      Ben Piña
    • Post Service Award
      Amanda Sanderson
    • GeoConcepts Engineering, Inc.
    • Young Member Award
      Corinn Bovi
    • Manhattan Construction
    • Outstanding Contributions to the Engineering Profession
      Lieutenant Commander Samantha Spindel, PhD, USPHS
    • Food and Drug Administration
    • Outstanding Contributions by Young Military Member
      Major Cullen Jones, PE, PMP
    • US Army
    • Outstanding Contributions by Young Civilian Member
      Seth R. Takoch Woods Peacock Engineering Consultants
    • Outstanding Contributions to Marketing and/or Communications
      Helen Carnevale AECOM
    • Sustaining Medium Business of the Year
      Facility Engineering Associates, PC (FEA)

    2014 Award Recipients

    • Outstanding Contributions to the Engineering Profession
      Michelle Connor, PE
      NAVFAC Washington
    • Outstanding Contributions to Architecture
      Captain Robert Harris, RA, AIA, LEED AP, CFM
      NAVFAC Washington
    • Outstanding Contributions by Young Military Member
      Lieutenant Edward Fosson, PE
      NAVFAC Washington
    • Distinguished Service to the Washington DC Post
      Susan Merrigan, CPSM
      Perkins+Will
    • Outstanding Contributions by Young Civilian Member
      James Symanski PE, CEM, LEED AP
      US Department of Veterans Affairs, Office of Construction & Facilities Management
    • Post Service Award
      Al O’Konski, AIA
      URS Corporation
    • Outstanding Contributions to Marketing and/or Communications
      Master Gunnery Sergeant David Prutz
      Headquarters Marine Corps (HQMC)
    • Sustaining Medium Business of the Year
      Perkins+Will

    2013 Award Recipients

    • Distinguished Service to the Washington DC Post
      David C. Van Gasbeck
    • Post Service Award
      James Peck, PE
      MBP
    • Outstanding Contributions to Architecture
      Charles Enos, AIA
      EYP
    • Outstanding Contributions to the Engineering Profession
      Barry Allen Amrich, PE
      NAVFAC Washington
    • Outstanding Contributions by Young Military Member
      Lieutenant Commander Nicholas A. Kalin, PE
      USCG
    • Outstanding Contributions by Young Civilian Member
      Nadine Gae B. Gervacio, PE
      NAVFAC Washington
    • Young Member Award
      Captain Lawrence Robert Hufford II
      USAF
    • Outstanding Contributions to Marketing and/or Communications
      Michelle R. Kazanow
      ATKINS
    • Outstanding Contributions to Technology or the Engineering Profession
      Dr. Mohammad Shamim Khan, PE
      Professional Service Industries, Inc. (PSI)
    • Sustaining Large Business of the Year
      The Louis Berger Group
    • Sustaining Medium Business of the Year
      MBP

    Back To Top

    2012 Award Recipients

    • Distinguished Service to the Washington DC Post
      Philios Angelides, PE
      Alpha Corporation
    • Post Service Award
      Michael G. Pavlides, CFM, FSAME
    • Outstanding Contributions to the Engineering Profession
      Major Paul W. Fredin, PE
      USAF
    • Outstanding Contributions to Architecture
      Philip Tobey, FAIA, FACHA
      SmithGroup
    • Outstanding Contributions by Young Military Member
      Lieutenant Commander Peter F. Bosma, PE
      USCG
    • Outstanding Contributions by Young Civilian Member
      Amanda Sanderson
      GeoConcepts Engineering, Inc.
    • Young Member Award
      Michelle Martin
      Loiederman Soltesz Associates, LLC
    • Outstanding Contributions to Marketing and/or Communications
      Major Eric Penrod
      USMC
    • Sustaining Member of the Year
      Alpha Corporation

    Back To Top

    2011 Award Recipients

    • Distinguished Service to the Washington DC Post
      Captain Nelson N. Mix, PE, CHMM
      USPHS
    • Post Service Award
      Colonel Tony Maida, USAF (RET)
      Jacobs
    • Outstanding Contributions to the Engineering Profession
      Mr. Johann Dobak, PE, LEED AP
      Alpha Corporation
    • Outstanding Contributions by a Young Civilian Member
      Mr. Jonathan Guidoboni
      George Washington University
    • Outstanding Contributions by a Young Military Member
      Major Paul W. Fredin, PE
      USAF
    • Young Member Award
      Katherine A.S. Ollinger
      EYP
    • Outstanding Contributions to Marketing and/or Communications
      Colonel Robert A. Couser
      USMC
    • Sustaining Member of the Year (Small Firm)
      TMAC Communications
    • Sustaining Member of the Year (Large Firm)
      URS Corporation

    Back To Top

    2010 Award Recipients

    • Distinguished Service to the Washington DC Post
      Mr. Ronald V. Descheneaux
      Air Force Energy Programs Office
    • Post Service Award
      Ms. Marsha Miller
      Vanderweil Engineers
    • Outstanding Contributions to the Engineering Profession
      Mr. Brian K. Moore, PE
      The Louis Berger Group, Inc.
    • Outstanding Contributions to Architecture
      Mr. William N. McCarthy, III
      RTKL Associates, Inc.
    • Outstanding Contributions by a Young Military Member
      1st Lt Shane C. Deckert
      USAF
    • Young Member Award
      MAJ Matthew H. Beverly, PE
      USAF
    • Outstanding Contributions to Marketing and/or Communications
      Ms. Amanda Sanderson
      GeoConcepts Engineering, Inc.
    • Sustaining Member of the Year (Medium Firm)
      Brown and Caldwell
    • Sustaining Member of the Year (Large Firm)
      RTKL Associates, Inc.

    Back To Top

    2009 Award Recipients

    • Distinguished Service to the Washington DC Post
      Mr. Julian Sabbatini, PE, CCM, LEED AP
      Jacobs
    • Post Service Award
      Mr. Philios Angelides, PE
      Alpha Corporation
    • Outstanding Contributions to the Engineering Profession
      Mr. Stanley J. Murphy, PE
      ECS Mid-Atlantic, LLC
    • Outstanding Contributions by a Young Military Member
      MAJ Gregory Morissette, PE
      USAF
    • Outstanding Contributions by a Young Civilian Member
      Mr. Kurt D. Maldovan
      Jacobs
    • Young Member Award
      LT Linnea R. Van Gansbeke, PE
      USCG
    • Outstanding Contributions to Technology or to the Engineering Profession
      Mr. Dennis Peltz, PE
      RTKL Associates, Inc.
    • Sustaining Member of the Year
      EYP AE

    Back To Top

    2008 Award Recipients

    • Distinguished Service to the Washington DC Post
      Dr. Stephen TerMaath, P.E.
      USAF
    • Post Service Award
      Mr. Michael Pavilides, CFM
      PBS&J
    • Outstanding Contributions to the Engineering Profession
      CAPT Anthony Emorvick
      USN
    • Outstanding Contributions to Marketing and/or Communications
      Ms Katherine Ollinger
      EYP AE
    • Outstanding Contributions by a Young Civilian Member
      Ms Lauren Myers
      RTKL Associates, Inc.
    • Outstanding Contributions by a Young Military Member
      LT Hai X. Dang
      USCG
    • Young Member Award
      CAPT Michelle Hill
      USAF
    • Outstanding Contributions to Technology or to the Engineering Profession
      Ms. Emily Boyd
      EDAW
    • Sustaining Member of the Year
      Jacobs

    Back To Top

    2006 Award Recipients

    • Outstanding Contributions to the Engineering Profession
      Donald L. Basham, PE
      HQ USACE
    • Outstanding Contributions to Marketing and/or Communications
      LTC Thomas L. Sands, Jr.
      Defense Intelligence Agency
    • Outstanding Contributions by a Young Civilian Member
      Heather W. Shriner
      Carter Burgess
    • Outstanding Contributions by a Young Military Member
      Major Aaron David Altwies
      US Air Force
    • Outstanding Contributions to Architecture
      H. Thomas McDuffie, Jr., AIA, RIBA
      Jacobs Facilities
    • Sustaining Member of the Year
      URS Corporation
    • Sustaining Small Business Member of the Year
      Avila Government Services Inc.

    Back To Top

    2005 Award Recipients

    • Distinguished Service to the Washington DC Post
      James T.V.L. Peck, PE, CCM
      McDonough Bolyard Peck, Inc.
    • Outstanding Contributions to the Engineering Profession
      CDR Randall James Franklin Gardner
      Indian Health Service
    • Outstanding Contributions by a Young Military Member
      Major Aaron David Altwies
      US Air Force
    • Outstanding Contributions by a Young Civilian Member
      Marsha Miller
      Vanderweil Engineers
    • Sustaining Member of the Year
      PBS&J

    Back To Top

    2004 Award Recipients

    • Distinguished Service to the Washington DC Post
      Major Michael McDonald
      Air National Guard
    • Sustaining Member of the Year
      McDonough Bolyard Peck
    • Outstanding Contributions to the Engineering Profession
      Mr. Rex Fitch III
      Naval Facilities Engineering Command
    • Outstanding Contributions to Architecture
      Mr. William Logan
      US Cosat Guard
    • Outstanding Contributions by a Young Military Member
      Major Pat Kinsman
      US Army Corps of Engineers
    • Outstanding Contributions by a Young Civilian Member
      Ms. Anna Ross
      Michael Baker Corporation
    • President's Award
      Ms. Murphy Tuomey
      A. Morton Thomas and Associates

    Back To Top

    2003 Award Recipients

    • Distinguished Service to the Washington DC Pos
      Anna Ross
      Michael Baker Corporation
    • Sustaining Member of the Year
      A Morton Thomas and Associates
    • Outstanding Contributions to the Engineering Profession
      Michael R. Mele
      U.S. Army Corps of Engineers
    • Outstanding Contributions to Architecture
      Dennis Talton
      U.S. Navy
    • Outstanding Contributions by a Young Military Member
      CAPT Estee S. Pinchasin
      U.S. Army Corps of Engineers
    • Outstanding Contributions by a Young Military Member
      LT Eileen D'Andrea
      U.S. Navy

    Back To Top

    2002 Award Recipients

    • Distinguished Service to the Washington DC Post
      Rose Dela Vega
      RTKL
    • Distinguished Service to the Washington DC Post
      Maj Nam N.M. Shelton
      U.S. Air Force
    • Sustaining Member of the Year
      ARCADIS
    • Outstanding Contributions to the Engineering Profession
      George Franklin
      U.S. Air Force
    • Outstanding Contributions to the Engineering Profession
      Dr. Arthur Wu
      U.S. Navy
    • Outstanding Contributions to Architecture
      David Thompson
      RTKL
    • Outstanding Contributions by a Young Military Member
      LTJG Craig Foos
      U.S. Coast Guard
    • Outstanding Contributions by a Young Military Member
      LT Miguel Diegeuz
      U.S. Navy
    • Outstanding Contributions by a Young Civilian Member
      Tracy Knott
      ECS, Ltd.

    Back To Top

    2001 Award Recipients

    • Distinguished Service to the Washington DC Post
      Major John Michael Griffin
      U.S. Air Force
    • Sustaining Member of the Year
      ECS, Ltd.
    • Outstanding Contributions to the Engineering Profession
      Robert Moore
      U.S. Air Force
    • Outstanding Contributions to Architecture
      William Faught
      U.S. Navy
    • Outstanding Contributions by a Young Military Member
      Maj Roy-Alan Agustin
      U.S. Air Force
    • Outstanding Contributions by a Young Civlian Member
      Leo Titus, Jr.
      ECS, Ltd.

    Back To Top

    2000 Award Recipients

    • Distinguished Service to the Washington DC Post
      Rose Dela Vega
      RTKL
    • Sustaining Member of the Year
      Michael Baker Corporation
    • Outstanding Contributions to the Engineering Profession
      Lt Col Maria Dowling
      U.S. Air Force
    • Outstanding Contributions to Architecture
      Paul Brott
      Ewing, Cole Cherry Brott
    • Outstanding Contributions by a Young Military Member
      Maj John (Mike) Griffin
      U.S. Air Force

    Back To Top

    1999 Award Recipients

    • Distinguished Service to the Washington DC Post
      Tracy Knott
      Rolf Jensen & Associates
    • Sustaining Member of the Year
      RTKL
    • Outstanding Contributions to the Engineering Profession
      Robert A. Bank
      U.S. Army
    • Outstanding Contributions to the Engineering Profession
      Bruce Riley
      U.S. Army
    • Outstanding Professional Contributions by a Young Civilian Member
      Carol Mowder
      Dames & Moore
    • Outstanding Professional Contributions by a Young Military Member
      Capt Dwayne Thomas
      U.S. Air Force

    Back To Top